Kiedy możemy stracić prawo jazdy?
Punkty karne i inne przyczyny utraty prawa jazdy
Zdobycie prawa jazdy jest często jedną z pierwszych rzeczy, jakie robimy po osiągnięciu pełnoletności. Niestety, niedoświadczonemu kierowcy łatwo takie prawo jazdy stracić na skutek popełnienia wykroczenia. Najczęściej sądzimy, że prawo jazdy jest odbierane wtedy, kiedy przekroczymy 24 punkty karne (lub 20 jeżeli jesteśmy kierowcami pierwszy rok). To jednak nie jedyna przyczyna utraty prawa jazdy według przepisów prawa. Lista przewinień, które mogą skutkować odebraniem lub zatrzymaniem prawa jazdy jest całkiem spora.
Reklama
Jazda po alkoholu, lub środkach odurzających
Niestety, chociaż powszechnie wiadomo, że prowadzenie pojazdów w stanie nietrzeźwości jest nie tylko niezgodne z prawem, ale przede wszystkim niebezpieczne, wciąż wiele osób nierozważnie decyduje się na taki krok. Najczęściej w takich przypadkach sprawa trafia do sądu, a wówczas grozi nam grzywna, utrata prawa jazdy, a nawet więzienie. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie poradzić się adwokata, lub radcy prawnego, który realnie oceni nasze szanse na ewentualny niski wymiar kary. Jazda po alkoholu, czy narkotykach, jest zazwyczaj traktowana dosyć surowo przez sądy. Poza tym, należy pamiętać, że prowadzenie w takim stanie stwarza realne zagrożenie nie tylko dla innych uczestników ruchu drogowego, ale także dla nas samych.
Inne okoliczności utraty prawa jazdy
Stracić prawo jazdy możemy również przy przekroczeniu prędkości o ponad 50km/h w terenie zabudowanym. Na skutek ostatniej nowelizacji, jeżeli działamy w stanie wyższej konieczności, to kara nie będzie nas dotyczyć. Kolejnym przewinieniem zagrożonym odebraniem prawa jazdy jest przewóz zbyt dużej liczby osób. Jeśli wcześniej odebrano nam prawo jazdy, a my dalej jeździmy, wówczas okres zatrzymania dokumentu może zostać przedłużony. Zakaz prowadzenia może nas objąć również za powodowanie zagrożenia i wypadek, czy stłuczkę. Lista rzeczy, za które funkcjonariusz może nam skonfiskować dokument, jest stosunkowo długa.
Procedury zatrzymania dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu
Prawo jazdy zostaje nam odebrane przez funkcjonariusza policji. Następnie starosta wydaje decyzję o zatrzymaniu dokumentu. Od tej decyzji przysługuje nam odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W celu napisania odwołania z jak największą szansą uwzględnienia, warto udać się do kancelarii, lub prawnika. Jeżeli decyzja SKO będzie niekorzystna, możemy próbować skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego – on jednak tylko sprawdza formalną stronę postępowania administracyjnego. W sprawach, w których automatycznie toczy się postępowanie przed sądem, warto znaleźć dobrego adwokata, który pomoże nam uzyskać jak najłagodniejszy wymiar kary.
0 komentarzy