Urlop Ojcowski
Pojawienie się na świecie dziecka bez wątpienia dezorganizuje życie całej rodziny. Na szczęście młodzi rodzice mają prawo do urlopu, który da im czas na oswojenie się z całkiem nową dla nich sytuacją. O urlopie macierzyńskim słyszał chyba każdy z nas. A jak wygląda sprawa urlopu dla ojców. Ojcowie, którzy mają dziecko do 14 roku życia mają 2 dni w roku kalendarzowym opiekę nad dzieckiem. Ilość dni wolnych jest niezależna od ilości posiadanych dzieci. Prawo do dni wolnych przysługują ojcu nawet jeśli mama dzieci nie jest zatrudniona i może sama sprawować nad nimi opiekę. Przysługuje mu 100 procent wynagrodzenia. Niewykorzystane dni na piekę nad dzieckiem nie przechodzą na kolejny rok kalendarzowy.
Reklama
Poznaj swojego tatę
Urlop „tacierzyński” pojawił się w Polsce w 2011 roku. I w ciągu tych 7 lat widać, że coraz więcej młodych ojców decyduje się na skorzystanie z tej możliwości. Ale to nie jedyne uprawnienie taty. Już po narodzeniu dziecka ojcu należą się dwa dni urlopu okolicznościowego. W tym czasie pracownik otrzymuje pełne wynagrodzenie.
Urlop ojcowski przysługuje wszystkim ojcom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Może on trwać nawet 6 tygodni. Wymiar urlopu tacierzyńskiego jest uzależniony od długości urlopu macierzyńskiego. Pierwsze 14 tygodni urlopu rodzicielskiego zawsze przysługuje mamie dziecka. Pozostałe 6 tygodni rodzice mogą rozdysponować wedle własnego uznania. Urlop rodzicielski jest w 100 procentach płatny. Jeśli mama wykorzysta urlop rodzicielski w pełnym wymiarze, to tacie urlop nie przysługuje.
Tata, który chce skorzystać z urlopu tacierzyńskiego musi złożyć u swojego pracodawcy stosowny wniosek. Musi to zrobić najpóźniej 14 dni przed rozpoczęciem urlopu. Urlopy macierzyński i tacierzyński następują bezpośrednio po sobie.
Aby podzielić urlop rodzicielski pomiędzy rodziców konieczne złożenie wniosków przez oboje rodziców. Urlop macierzyński jest udzielany z automatu, natomiast urlop ojcowski na wniosek. Jeśli nie dopełnimy wszystkich formalności, ojciec nie będzie mógł skorzystać z tego przywileju.
Tata na pełen etat
Ojciec może zdecydować się na wzięcie urlopu wychowawczego, jeśli posiada przynajmniej sześciomiesięczny staż pracy, a maluch nie przekroczył szóstego roku życia. Wniosek o urlop wychowawczy składamy u swojego pracodawcy najpóźniej 21 dni przed planowaną datą rozpoczęcia urlopu. Maksymalny wypiar urlopu wychowawczego to aż 36 miesięcy.
Jeżeli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 674 złotych na osobę, to rodzicowi przysługuje zasiłek rodzinny.
0 komentarzy