Prawo przez Internet

Opublikowane przez admin w dniu

Potyczki z prawem

Laicy bardzo często gubią się w gąszczu definicji i przepisów. Nie do końca rozumieją to co czytają. I nic dziwnego! Zdarza się, że nawet prawnicy mają kłopot z prawidłową interpretacją danego przepisu. Bywa, że na podstawie tego samego paragrafu urzędy wydają zupełnie odmienne decyzje… I jak ma sobie z tym wszystkim poradzić osoba, która na co dzień nie ma styczności z prawem?

Wujek Google. Czy zawsze daje dobre rady?

Większość z nas idzie z duchem czasu, gdy mamy jakiś problem szukamy odpowiedzi w Internecie. Metoda prosta, szybka, darmowa. Ale czy skuteczna? W przypadku zagadnień prawnych niestety nie zawsze. W Sieci znajdziemy mnóstwo artykułów na temat prawa, ale niektóre z nich są już nieaktualne, a niektóre to po prostu bzdury, które ktoś nieustannie powtarza. Dlatego sięgając po źródła elektroniczne sięgajmy z pewną dozą ostrożności.

Oczywiście nie każdy artykuł w Internecie kłamie, po prostu szukajmy informacji na renomowanych stronach. Sprawdzajmy informacje, korzystajmy z kilku źródeł.

A znajomy Piotrka powiedział, że…  Logujemy się na forum prawne

Większość internautów choć raz w życiu trafiło na jakieś forum. W Sieci znajdziemy też fora prawne. Tam ludzie często szukają fachowej pomocy, ale też często chcą się zwyczajnie pożalić. Na niesprawiedliwy wyrok czy na stronniczego sędziego. Szukanie porady w takim miejscu jest dość ryzykowne, nawet jeśli administracja forum  działa sprawnie.

Na każdym forum, także tym prawnym pojawiają się trolle. Kim jest przeciętny internetowy troll? To osoba, która umyślnie wyprowadza innych użytkowników w błąd. Wymyśla różne problemy, na przykład tworzy fikcyjną historię swojego życia, wszczyna kłótnie. Najprościej rzecz ujmując życie internetowego trolla jest sianie zamętu.

Czy warto w takim miejscu szukać pomocy? Tą decyzję musi podjąć każdy z nas indywidualnie…

Gdzie szukać rzetelnej porady prawnej?

Jeśli jesteśmy chorzy umawiamy się na wizytę u lekarza. Podobnie powinniśmy postąpić, gdy mamy jakiś problem, który dotyczy prawa. Udajmy się po pomoc do specjalisty. Nie prawda, że w kancelarii adwokackiej zedrą z nas ostatnią koszulę. Wielu adwokatów czy radców prawnych ma bardzo przystępne ceny. Co więcej w każdym większym mieście możemy mieście możemy znaleźć kancelarie, które udzielają pomocy prawnej pro bono. Z takiej usługi mogą skorzystać osoby, które nie mogą sobie pozwolić na zapłacenie rachunku za usługi adwokata czy radcy prawnego. Możemy też zwrócić się o pomoc do Studenckiej Poradni Prawnej.

 

Kategorie: Prawo

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *