Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron – o czym warto pamiętać?

Opublikowane przez admin w dniu

Zgodnie z przepisami prawa pracy obowiązującymi w Polsce, każda zatrudniona osoba na umowę o pracę może ją rozwiązać za porozumieniem stron. W momencie nastania takich okoliczności, strony uzgadniają warunki rozwiązania stosunku pracy, a więc to od kiedy pracownik nie będzie świadczył pracy. W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, który wymaga podjęcia pewnych zmian, w tym rezygnacji z pracy. Jednak większość osób obawia się podjęcia takiego kroku ze względu na konsekwencje finansowe bądź brak pochlebnych referencji.

Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron

Zgodnie z Kodeksem Pracy i zawartym w nim art. 30, istnieje możliwość rozwiązania umowy o pracę na cztery sposoby. Jedną z występujących okoliczności jest obopólna zgoda stron wygasającej umowy. Umowa może zostać również zerwana poprzez oświadczenie pracodawcy lub pracownika. Przy czym, należy pamiętać o zachowaniu okresu wypowiedzenia. Alternatywą jest także przedstawienie oświadczenia jednej ze stron, które nie obejmuje zachowania okresu wypowiedzenia. Art. 30. § 1. dokładnie określa sytuację, kiedy można rozwiązać stosunek prawny:

  1. na mocy porozumienia stron;
  2. przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem);
  3. przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia);
  4.  z upływem czasu, na który była zawarta.

Ponadto, § 2. w tym samym rozdziale zawarto przepis, który mówi o tym, że umowa o pracę na okres próbny rozwiązuje się z upływem tego okresu, a przed jego upływem może być rozwiązana za wypowiedzeniem.

Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron – gdzie szukać pomocy?
Nie każdy z nas ma sposobność własnoręcznie zredagować pismo służące wypowiedzeniu umowy. W takim przypadku warto skorzystać z usług profesjonalnie zajmujących się tą dziedziną osób np. radca prawny, adwokat czy kancelaria. Radca prawny to osoba, która nie tylko napiszę odpowiednie pismo, ale również wytłumaczy wszystkie nurtujące kwestie. Usługi, które świadczy kancelaria są odpłatne bądź bezpłatne, w zależności od preferencji danej placówki. To dobry pomysł na szybkie i prawomocne rozwiązanie sprawy.

Kompromis przy rozwiązaniu umowy o pracę

Aby współpraca polegająca na świadczeniu pracy mogła zostać rozwiązana za porozumieniem stron, należy pamiętać, że istnieje możliwość pominięcia pewnych regulacji, w tym zachowania okresu wypowiedzenia. W konsekwencji, pracodawca bądź pracownik mogą zakończyć współpracę na zasadach kompromisu. Ten rodzaj zakończenia współpracy wymaga wyraźnej zgody obu stron. Jedna strona może przedstawić swoją wolę rozwiązania umowy, natomiast druga strona może zaakceptować ten stan rzeczy. Wypowiedzenie umowy za porozumieniem strony nie wymaga uzasadnienia takiej decyzyj, ale w napisanym dokumencie warto zawrzeć takie informacje jak:

data, adres stron,
dane pracodawcy,
dane pracownika,
informacje dotyczące wypowiadanej umowy.

O czym warto pamiętać?

Jeśli decyzja o rozwiązaniu umowy jest ostateczna, a pracownik bądź pracodawca chcą tą sprawę załatwić szybko i profesjonalnie, warto skorzystać z usług specjalistów. Radca prawny czy adwokat to osoby, które dzięki doświadczeniu i wiedzy rzetelnie podejdą do tematu i zaopiekują się sprawą do samego końca.

Kategorie: Prawo Pracy

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *