Separacja

Opublikowane przez admin w dniu

Separację potocznie rozumie się jako rozstanie pary małżeńskiej, jednak warto wiedzieć, że zgodnie z prawem rodzinnym i opiekuńczym separację orzeka się wyłącznie z konkretnych powodów. Należą do nich całkowity rozkład pożycia małżeńskiego, który dotyczy wszelkich aspektów życia rodzinnego: obszaru finansowego, duchowego i fizycznego. Oznacza to, że małżonkowie nie mają wspólnego budżetu domowego, nie spędzają razem czasu, śpią w oddzielnych sypialniach, nie robią wspólnie zakupów, nie są w stanie się porozumieć .

To sąd decyduje o separacji

Sąd każdy przypadek dot. separacji małżonków rozpatruje indywidualnie. Uzyskanie separacji nie będzie możliwe np. wtedy, gdy na jej skutek ucierpiałoby dobro małoletnich dzieci, gdy zachodzi obawa, że separacja doprowadzi do całkowitego zaniku kontaktów z dzieckiem przez jednego z małżonków lub z innych powodów separacja byłaby sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Owe zasady współżycia społecznego nie są nigdzie zdefiniowane wprost w przepisach prawa, podlegają bowiem ocenie pod kątem moralnym odwołując się do uznanych i powszechnie szanowanych wartości. To w takich przypadkach przydaje się właśnie pomoc prawna, jaką oferuje Adwokat Częstochowa

Kiedy separacja jest korzystna?

Separacja to korzystna forma dla par, które przekonane są, że ich problemy małżeńskie są sprawą przejściową a czas wyleczy wszystko. Niektóre pary decydują się na separację z powodów religijnych w obawie wykluczenia przez społeczność, gdyby zdecydowali się na rozwód. Inne wybierają tę formę pod dyktando rodziny, która nie chce zaakceptować formalnego rozstania i podziału rodziny. Separacja jest dla nich sposobem na powolne przyzwyczajenie się krewnych do faktycznego stanu rozpadu małżeństwa. 

W jaki sposób uzyskać separację?

Aby uzyskać formalne orzeczenie o separacji należy wcześniej złożyć pozew w sądzie okręgowym. W napisaniu pozwu i kolejnych formalnościach może pomóc Adwokat Częstochowa. Razem z aktem złożenia pozwu należy dokonać opłaty sądowej. Sprawę sądową można prowadzić samodzielnie lub skorzystać z pomocy prawnej. 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *