Podział majątku w trakcie rozwodu

Opublikowane przez admin w dniu

Okazuje się, że małżonkowie mogą dokonać podziału majątku nie tylko po rozwodzie, lecz także w trakcie sprawy rozwodowej. Czym cechuje się taki podział? Gdzie znaleźć dobrego adwokata? O czym warto pamiętać w tym przypadku?

Adwokat rozwód

Poszukując adwokata, który pomoże nam przejść przez rozwód, warto postawić na rzetelną i doświadczoną osobę. Adwokat Katowice podchodzi do każdej sprawy indywidualnie, mając na względzie dobro klienta. Kompleksowa obsługa i doradztwo na każdym etapie rozwodu pozwolą przejść przez ten trudny czas bez większych problemów. Adwokat to osoba cechująca się rozległą wiedzą z zakresu prawa i wieloletnim doświadczeniem, które pozwala wykonywać pracę sprawnie i fachowo. Korzystanie z takich usług jest często niezbędne, zwłaszcza, gdy pragniemy jak najszybciej przejść przez sprawę rozwodową. 

Podział majątku w trakcie rozwodu

Podział taki może zostać przeprowadzony na wniosek jednego z małżonków, jednakże warto pamiętać, że te czynności wykonamy także po rozwodzie w oddzielnym postępowaniu. Co ciekawe, podział majątku jest także możliwy przed sprawą rozwodową na mocy ustawy, jaką zawiera się przed notariuszem. Sąd nie zawsze zgadza się na podział przed rozwodem, chyba że podział nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu sądowym. 

Warto podkreślić, że możliwe jest skorzystanie z częściowego podziału majątku. Te składniki majątku, które nie uległy podzieleniu podczas rozwodu, mogą stanowić przedmiot późniejszego postępowania nieprocesowego. 

Skład majątku wspólnego

Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jasno wskazują, które składniki majątku są majątkiem wspólnym, a które należą do majątku osobistego małżonków. Kwestie te wskazuje także umowa majątkowa małżeńska, jeśli została sporządzona. Przykładowo majątkiem osobistym są te przedmioty majątkowe, które nabyte zostały przed ślubem. Ponadto, są to rzeczy nabyte w wyniku darowizny (jeśli darczyńca nie postanowił inaczej) lub spadku. Wspólny majątek stanowią głównie wynagrodzenia za pracę. Małżonkowie mają możliwość zmienić ustrój ustawowej wspólności majątkowej, korzystając z umowy zawartej z notariuszem. Podział obejmować będzie jedynie przedmioty, jakie należą do majątku wspólnego. 

Adwokat Katowice

Adwokat Katowice zajmuje się wieloma sprawami, które dotyczą także kwestii rozwodowych. W przypadku wątpliwości, warto poprosić o pomoc adwokata zajmującego się rozwodami, który pomoże nam sprawnie przejść cały proces. Rozwód jest zawsze dla obu stron sporym stresem i czasami małżonkowie nie  wiedzą dokładnie, od czego zacząć i jakie kroki wykonać. W tym wypadku Adwokat Katowice będzie najlepszym rozwiązaniem. Profesjonalne podejście do sprawy pomoże nam zniwelować stres i dowiedzieć się, jakie czynności powinniśmy wykonać przykładowo w przypadku podziału majątku. 

Majątek wspólny małżonków może ulec podziałowi jeszcze w trakcie trwania rozprawy rozwodowej, przy czym to sąd decyduje o możliwości podziału. Wybierając adwokata, zwróćmy uwagę na rzetelne podejście i doświadczenie. 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *