Testament – co warto wiedzieć?

Opublikowane przez admin w dniu

Testament – co warto wiedzieć?

Śmierć bliskiej osoby wiąże się z wieloma silnymi emocjami. Jednak opłakując zmarłego nie można zapomnieć o kilku niezwykle ważnych obowiązkach jak np. przyjęcie lub odrzucenie testamentu. Warto zapoznać się z kilkoma najważniejszymi informacjami na temat spadku oraz testamentu, które są zgodne z obowiązującym prawem. 

Czym jest testament?

Testament to dokument, który jest sporządzony przez osobę fizyczną, która dysponuje określonym majątkiem. Jest on spisywany na wypadek śmierci. Aby testament miał moc prawną należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach:

  1. musi zostać sporządzony wyłącznie przez jedną osobę, nie ma możliwości spisania wspólnego testamentu np. przez małżeństwo, 
  2. osoba, która spisuje testament musi być w pełni świadoma i musi mieć prawo do dysponowania swoim majątkiem, 
  3. testament nie może zostać sporządzony przez pośrednika. 

Jakie są rodzaje testamentów?

Kancelaria prawna może pomóc w sporządzeniu testamentu zgodnego z prawem, który zostanie spisany w sposób właściwy. Warto zaznaczyć, że spadek można zostać rozdzielony na mocy dwóch rodzajów testamentów:

  • testament notarialny – jest sporządzony w formie aktu notarialnego, spisuje go notariusz, a następnie ma obowiązek go głośno przeczytać. Spadkodawca musi złożyć pod testamentem swój podpis. Jest to bardzo bezpieczne rozwiązanie, ponieważ można mieć pewność, że urzędnik dopilnuje wszelkich najważniejszych procedur. 
  • testament holograficzny – jest on spisany własnoręcznie przez spadkodawcę, ważne jest to, aby był spisany ręcznie, a nie na komputerze czy maszynie. Dokument ten jest tak samo ważny jak testament notarialny, jeżeli jest spisany w pełnej świadomości. 

W razie jakichkolwiek problemów i wątpliwości z pewnością przydatna okaże się pomoc prawna. 

Czym jest zachowek?

Jeżeli jakaś osoba zostanie pominięta w testamencie ma prawo do tzw. zachowka. Oznacza to, że może uzyskać określone korzyści materialne. Zachowek to substytut spadku, który ma na celu ochronę najbliższych krewnych, gdyby zostali pominięci w testamencie. 

Nie wpisanie kogoś do testamentu nie jest równoznaczne z wydziedziczeniem. Zgodnie z polskim prawem, pominięcie kogoś nie oznacza, że nic mu się nie należy. Jeżeli jednak najbliższa osoba popełniła jakieś przestępstwo lub znęcała się nad spadkodawcą, może to być podstawą do wydziedziczenia i odrzucenia wniosku o zachowek. 

Interesuje Cie temat spadków wejdź na stronę prawników https://dm-adwokaci.pl/przyjecie-spadku-z-dobrodziejstwem-inwentarza-co-to-znaczy/

Co zrobić z napisanym testamentem?

Wiele osób zastanawia się co tak właściwie zrobić z testamentem po jego spisaniu. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest przekazanie go notariuszowi, niezależnie od tego czy brał on udział w jego spisywaniu czy nie. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ w takiej sytuacji notariusz przekaże go do Notarialnego Rejestru Testamentów, dzięki czemu w razie śmieci danej osoby, spadkobiercy będą mogli go bez problemu odszukać. 

Warto pamiętać o tym, aby po zdeponowaniu testamentu u notariusza poinformować o tym fakcie bliską osobę, aby wiedziała jakie działania podjąć w przypadku śmieci autora. 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *