Czym jest stalking i jak z nim walczyć?

Opublikowane przez admin w dniu

Choć stalking został wprowadzony do polskiego Kodeksu Karnego stosunkowo niedawno, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak poważne jest to przestępstwo i jakie może mieć skutki. Ofiary natomiast często nie mają świadomości, gdzie przebiega granica pomiędzy zwyczajnie niestosownym zachowaniem a nękaniem. Tymczasem, aby stwierdzić stalking, kluczowe jest poczucie zagrożenia i dyskomfortu osoby prześladowanej, które jest bardzo subiektywne.

Przestępstwo stalkingu i jego konsekwencje

Stalking definiowany jest jako uporczywe nękanie, które często występuje razem z innymi naruszeniami prawa przeciwko prywatności, mieniu, dobremu imieniu, a nawet życiu i zdrowiu człowieka. Zasadniczo za stalking grozi do trzech lat więzienia. Jeżeli natomiast prześladowca doprowadzi ofiarę do próby samobójczej, maksymalny wymiar kary pozbawienia wolności może wynieść nawet lat dziesięć. Wszystko zależy jednak od tego, jakie inne czyny zabronione zostaną popełnione oprócz samego stalkingu. To może znacząco zwiększyć ewentualny wyrok.

Formy stalkingu

Nękanie poszkodowanego może przybierać różne formy – zwłaszcza w dobie Internetu. Mogą to być natarczywe wiadomości mailowe, czy tekstowe, telefony, groźby, a w szczególnie drastycznych przypadkach nawet zabójstwo. Osaczanie ofiary nie zawsze musi być podszyte dosłownym i oczywistym naruszeniem bezpieczeństwa – często stalkerami zostają byli partnerzy, którzy bez opamiętania wysyłają niechciane prezenty i miłe liściki, a później zaczynają nagle pojawiać się w tych samych miejscach, co poszkodowana osoba i ją nagabywać. To powoduje poczucie zagrożenia i destabilizację nerwową, która może być tragiczna w skutkach.

Ściganie stalkera

Zasadniczo ściganie z powodu stalkingu – jeżeli jest to jedyne przestępstwo, które wchodzi w grę i nie zachodzą czyny ścigane z urzędu – odbywa się na wniosek pokrzywdzonego. Wynika to z faktu, że dla każdej osoby granica, która powoduje dyskomfort, może przebiegać w innym miejscu. Jeżeli chcemy rozpocząć walkę ze stalkerem, warto zwrócić się do radcy prawnego, lub adwokata. Wyspecjalizowana kancelaria pomoże nam zebrać niezbędne dowody i przystąpić do działania, a prawnik z pewnością wesprze nas we wszystkich aspektach formalnych.

Stalkingu nie należy lekceważyć

Choć wielu osobom może wydać się, że gra jest niewarta świeczki, warto walczyć o swoje prawa. Każdy chce żyć w poczuciu bezpieczeństwa i jeśli ktoś ma zamiar nam to odebrać, musimy się wyraźnie sprzeciwić. Przestępstwo stalkingu nie może być tolerowane, ponieważ jego konsekwencje mogą być opłakane. Niejednokrotnie bezsilne ofiary próbują popełnić samobójstwo, albo żyją w ciągłym strachu.

Kategorie: Prawo Karne

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.